Tuzson Bence az MTI-t pénteken arról tájékoztatta, hogy a tárgyalások egyik fő témája az online csalások megakadályozása volt, mert - mint fogalmazott - az nem lehet, hogy a magyar emberek pénzét ellopják és elutalják a világ másik végére. Ezek az összegek gyakran Dél-Amerikában kötnek ki - tette hozzá.
Közlése szerint ahhoz, hogy ezeket az összegeket visszaszerezzék szoros nemzetközi együttműködés szükséges. Ennek építése, illetve az argentínai tapasztalatok megismerése volt a tárgyalás egyik célja.
Hangsúlyozta: Magyarországon komoly eredményeket értek el az online csalások elleni küzdelemben, mert az elmúlt időszakban a bűnüldöző és az igazságügyi szervek már több mint egymilliárd forintot tudtak visszaszerezni az áldozatok számára, továbbá megállították az online csalások mértékének növekedését.
A tárgyalások másik fő témája a kábítószerek elleni küzdelem volt, mert a drogok Közép-Amerikából gyakran Dél-Amerikán keresztül jutnak el Európába - folytatta. Ebben a helyzetben fontos, hogy a kábítószerek terjedésének megállítása érdekében Magyarország is együttműködjön a dél-amerikai államokkal.
Emlékeztetett arra, hogy Magyarországon zéró toleranciát hirdetett a kormány a kábítószer-kereskedőkkel, a kábítószer-használattal szemben, amit érvényesíteni kell a nemzetközi kapcsolatokon keresztül is - fűzte hozzá a miniszter.
Elmondta még: ugyancsak értékesnek tartják Argentínának az állam, a jogrendszer működésének deregulációja, vagyis egyszerűsítése során megszerzett tapasztalatait. Annál is inkább, mert Magyarország egy "nehezített pályán" mozog a jogilag túlszabályozott, így a jogrendszerben való eligazodást megnehezítő Európai Unióban.
Tájékoztatása szerint Argentínában a Deregulációs Minisztériumnak kifejezetten az a feladata, hogy csökkentse a jogszabályok számát és egyszerűsítse az állam működését. A tárgyalások során kiderült, hogy Argentínában a mesterséges intelligenciát alkalmazzák erre a célra, ami értékes tapasztalatokat jelent Magyarország számára is.
Ezzel kapcsolatban felidézte, hogy az elmúlt időszakban Magyarország is sokat tett ezen a területen, mert több tízezer oldalnyi jogszabályt helyeztek hatályon kívül. A munka nem áll meg, folytatni kell a felzárkózást, hiszen ez egy komoly versenyképességi kérdés - figyelmeztetett.
Hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok is argentin mintára hozta létre a deregulációs szervezetét és Federico Sturzenegger szoros kapcsolatot tart fenn Elon Muskkal. Együtt dolgoznak azon, hogy hatékonyabbá tegyék a deregulációs folyamatokat mindkét országban.
Argentínában "láncfűrésszel álltak neki" a jogszabályok ritkításának - fogalmazott. Ez azért fontos, mert a versenyképességet erősítheti, ha egy országban egyszerű és átlátható a jogrendszer. Erre törekedtek Magyarország uniós elnöksége alatt is és ennek az eredménye volt az EU versenyképességének elősegítéséről szóló budapesti nyilatkozat megszületése is - ismertette.
"Azért jöttünk el, hogy tanuljunk, nézzük meg azt, hogy Argentínában hogyan egyszerűsítik a jogszabályokat és amit lehet, azt átemeljük az európai és a magyar gyakorlatba" - fogalmazott Tuzson Bence.