Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter az átadó ünnepségen kiemelte: a közel 25 milliárd forintos kormányzati támogatásból épült raktár 81 ezer folyóméternyi polcon teszi lehetővé kultúrkincseink megőrzését a következő 50 évben.
De a raktár nemcsak a kultúrkincs őrzését, hanem a modern kornak megfelelve, annak átadását is szolgálja. Kultúrkincseinket a "modern kor digitalizálási technikáival át kell adnunk, elérhetővé, kutathatóvá, mindenki számára megjeleníthetővé téve" - fogalmazott.
"Tartozunk azzal nagy elődeinknek", hogy mindazt, ami nemzeti identitásunkat őrzi, megerősíti, "mindazt, ami minket magyarrá tesz", közgyűjteményeinkkel "erősítsük, bemutassuk, megemeljük" - hangoztatta a miniszter.
"Így teljesítsük ki jelenünket, mely múltunkból a jövőbe tart" - mondta. Ezt a célt szolgálja a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ is - tette hozzá Hankó Balázs.
![](https://cdn.kormany.hu/uploads/media/8/86/86b/86bc6152542c7d83071056a93f5f6e5aefa9b39c_fhd_1920_w3h2.jpg)
![](https://cdn.kormany.hu/uploads/media/8/86/86b/86bc6152542c7d83071056a93f5f6e5aefa9b39c_fhd_1920_w40h23.jpg)
Demeter Szilárd, a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ (MNMKK) elnöke arról beszélt: az átadott raktár nem csupán egy épület, megálmodói és kivitelezői tulajdonképpen egy időgépet hoztak létre, másképpen, egy "tudáshidat a múlt és jövő között".
"Mi nem csupán információt őrzünk és terjesztünk, mi a valóság komplexitását, a tudás mélységét és az emberi gondolkodás sokszínűségét kínáljuk alternatívaként a leegyszerűsített, gyakran manipulált árnyjátékok helyett" - mondta.
Mindez - folytatta - nem más, mint az emberiség kollektív bölcsességének ápolása és gyarapítása; nem látványos, de nélkülözhetetlen munka. Mert a tudás, legyen bármilyen ellentmondásos, mindig lehetőség a megértésre és a változásra. "És mi a közgyűjteményi központban ennek a lehetőségnek vagyunk a sáfárai" - tette hozzá Demeter Szilárd.
Rózsa Dávid, az OSZK főigazgatója a nemzeti könyvemlékezet nagytemplomának nevezte a raktárat, amely mostantól a Pilis csendjében őrzi az írott magyar kulturális örökséget.
Itt mindannyian biztonságban tudhatjuk a nemzeti könyvtár vaspéldányait, a könyveket és az időszaki kiadványokat, amelyek elsősorban kötelespéldányként érkeznek a könyvtárba. De itt valósul meg a nemzeti bibliotéka digitális objektumainak hosszú távú megőrzése is.
Hozzátette: az új raktárépület a 2024. július 1-jén létrejött Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ könyvgyűjteményeinek is őrzője lehet.
Rózsa Dávid kitért arra: az organikus építészetet képviselő épület "belesimul a pilisi tájba és párbeszédet folytat az út túloldalán található" a Pázmány Péter Katolikus Egyetem egykori, Makovecz Imre által tervezett campusának épületeivel. Gazdag jelentéstartományában ott van a Makovecz-örökség, a papír mint az írott kultúra hordozója és a védelem.
Az épület védi a kultúrát, az erdő pedig átöleli a könyvet formázó épületet - mondta a főigazgató.
Rózsa Dávid a raktár létrejöttében megkerülhetetlennek nevezte a 2020-ban elhunyt Szőcs Géza, az Országos Könyvtári Kuratórium egykori elnökének szerepét és jelezte azt is, hogy az építkezés előmunkálatai az OSZK korábbi főigazgatója, Tüske László vezetése alatt kezdődtek meg.
Megköszönve a kormányzati támogatást felidézte: az archivális raktár 2021 és 2023 között a Makovecz Imre bástyája projekt keretében az OSZK archívumainak elhelyezését szolgáló archivális raktár fejlesztéséről szóló kormányhatározat alapján valósulhatott meg.
![](https://cdn.kormany.hu/uploads/media/8/85/852/852a109871d50c2298bc96740addb3e31bcddc98_fhd_1920_w3h2.jpg)
![](https://cdn.kormany.hu/uploads/media/8/85/852/852a109871d50c2298bc96740addb3e31bcddc98_fhd_1920_w40h23.jpg)
Az OSZK tájékoztatása szerint 2026 végéig költöztetik az épületbe az OSZK állományának vaspéldányait, (a beérkezett köteles példányok közül az olvasótermi használatra nem, kizárólag megőrzésre átvett példányokat).
A kapott háttéranyag szerint itt valósulhat meg a nemzeti bibliotéka digitális objektumainak georedundáns módon történő hosszú távú megőrzése is, több mint 50 évnyi gyarapodási helyet biztosítva a nemzet emlékezete számára.
A raktárban pótolhatatlan muzeális dokumentumokat fognak tárolni, illetve különleges jogrend esetén az OSZK központi épületéből kimenekítendő dokumentumokat is itt helyezik el. Az épület ezért kiemelt biztonsági fokozatú, védett, bekerített területen működik.
A 81 000 polcfolyóméter befogadóképességű könyvraktárban egy speciális szerverterem és egy restauráló labor is helyet kapott.
Azt is írták: Magyarországon előkép nélküli, de a világon is egyedinek számító, különleges épületet tervezett a megrendelő Nemzeti Vagyonkezelő és az üzemeltető OSZK számára a TSPC Csoport. Az épület homlokzatának ihletője a könyv, a falevélerezet, valamint a digitális jeleket formáló mintázat pedig a nemzeti könyvtár meghatározó szerepét szimbolizálja a közgyűjteményi digitalizációban.