Az államtitkár kifejtett, hogy a Nébih EUTR ellenőrei összegezték a tavalyi évben a faanyagkereskedelmi-lánc felügyelete során hozott intézkedéseket. A felügyelők 664 m3 tűzifa, fűrészáru és fűrészipari anyagmaradék, továbbá 20 m3 oszlop elkobzását kezdeményezték. Az Agrárminisztériummal szorosan együttműködő Nébih adatai szerint az 1351 ellenőrzés során megközelítőleg 33 kamionnyi rakománynak megfelelő illegális faterméket vontak ki a forgalomból megóvva ezzel a csalástól, az átveréstől a tűzifa vásárló magyar családokat.
Dr. Nobilis Márton hozzátette: a 2022-es és a 2023-as év munkájának eredménye az is, hogy az elkobzott faanyagból tavaly 11 szervezetnek – egyházi jogi személynek és önkormányzatnak – adtak át 450 m3 tűzifát és oszlopot. Az elkobzott fatermékek díjmentes, közcélú tulajdonba átadása 2020-ban vette kezdetét, és amennyiben a fogyasztóbarát magyar kormányon múlik, ez a gyakorlat a jövőben sem változik – jelentette ki az államtitkár. A hatóság folyamatosan ellenőrzi a közösségi médiában megjelenő, fatermékek eladásával kapcsolatos hirdetéseket is. Összesen 819 hirdetést ellenőriztek a tavalyi évben, amelyből 185-öt, azaz minden ötödiket eltávolíttattak, hogy megóvják a magyar embereket az átveréstől. A jogszerűtlen hirdetések adatait a Nébih honlapjára is felkerülnek, ezzel is segítve a fogyasztók tájékozódását.
A biztonságos tűzifavásárlást az ingyenes „Tűzifát OKOSAN” elnevezésű online kereső szolgáltatás is segíti – ismertette az államtitkár. A Nébih keresőjével könnyedén megtalálhatják egymást a megbízható származású, ellenőrizhető minőségű terméket kereső fogyasztók, valamint a tisztességes erdőgazdálkodók és kereskedők. A „Tűzifát OKOSAN” rendszer a magyar családok védelme mellett a hatóság munkáját is megkönnyíti: segíti a kockázatelemzést és növeli az ellenőrzések hatékonyságát – zárta gondolatait Nobilis Márton.