A Versenyképes Járások Programról a Közép-dunántúli fejlesztési összefogás lehetőségei címmel tartottak széleskörű egyeztetést. Ezzel kapcsolatban Navracsics Tibor kifejtette: a három város önmagában jelentős szerepet játszik a magyar nemzetgazdaságban, hiszen ha a 25 megyei jogú város gazdasági erejét rangsorba állítják, akkor Székesfehérvár a harmadik, Veszprém a 12., Zalaegerszeg pedig a 14. helyet foglalja el.

Ez önmagában is jelzi, hogy a térség összefogással és együttműködéssel, a jövőben közös fejlesztéspolitikai stratégiát kidolgozva képes lesz gazdasági növekedésének és dinamikájának növelésére – tette hozzá a miniszter.

Navracsics Tibor elmondta, hogy a közép-dunántúli régió mindhárom vármegyéjének közgyűlési elnökei, főispánjai, kereskedelmi és iparkamaráinak elnökei, illetve országgyűlési képviselői vitatták meg a térségek meglévő hiányosságait, azok felszámolásához szükséges lépéseket, mert anélkül nem lehetséges érdemi előrelépés.

Jelezte, hogy elsősorban a közlekedési infrastruktúrában van szükség fejlesztésekre: a vasúti közlekedés korszerűsítésére a Balaton északi partjának villamosításától kezdve a Budapest-Szombathely, illetve a Budapest-Zalaegerszeg fővonalak korszerűsítéséig, a közúti közlekedés esetében a 8-as főút gyorsforgalmi úttá fejlesztésének folytatására, a 71-es, 77-es és 84-es főutak biztonságossá tételére, valamint az M76-os út megépítésének folytatására.

A tárcavezető szót ejtett a sármelléki repülőtér fejlesztéséről is, amely komoly szerepet játszhat "a gazdaság dinamizálásában Zalaegerszeg, Veszprém és Székesfehérvár vonatkozásában egyaránt".

Navracsics Tibor kérdésre közölte, hogy a tervek szerint január vége felé találkoznak ismét, amikor már konkrét kérdésekről tárgyalhatnak.

Cser-Palkovics András (Fidesz) Székesfehérvár polgármestere felidézte, hogy különböző közszolgáltatásokkal, fejlesztéspolitikai és gazdasági kérdésekkel is foglalkoztak, miközben áttekintették, hogy milyen előremutató jelek vannak és milyen kihívásokat tartogat számukra a jelenlegi helyzet. Fontosnak nevezte, hogy kilépjenek a saját közigazgatási határaikon kívülre, és az egyeztetésen ez hangsúlyos volt, hiszen előtérbe került az "agglomerációs logika".

Megemlítette, hogy a polgármesterek szeretnék, ha az agglomerációs fejlesztésekhez egyre inkább az államnak fizetett szolidaritási hozzájárulási rész visszahozatalából jutnának források.

Balaicz Zoltán (Fidesz-KDNP) Zalaegerszeg polgármestere úgy vélte, hogy a 21. században külön-külön ezek, az európai léptékben kisvárosnak számító települések már nem tudnak jelentős eredményt elérni, ezért szükség van "hálózatos együttműködésre és gondolkodásra", amelyben mindannyian egyetértettek.

Rámutatott, hogy amennyiben megtalálják Székesfehérvár, Veszprém és Zalaegerszeg között azokat a "win-win helyzeteket", akkor a három város egymást segítve, gazdaságilag is együttműködve, a kormány segítségével és támogatásával egy új fejlődési szakaszba léphet.

Porga Gyula (Fidesz-KDNP) Veszprém polgármestere szerint az érintett megyei jogú városoknak nem feltétlenül magyarországi, hanem európai versenytársaik vannak és amennyiben ebben a versenyben helyt akarnak állni, akkor az őket körülvevő térségekre is szükség van. Erre vonatkozóan nagy nyitottságot tapasztalt, ezért bizakodó, hogy közösen munkálkodva, az érintett gazdasági szereplők bevonásával sikeresek lehetnek - mondta.

(MTI)