A hazai ipar teljesítményét továbbra is a német gazdaság válsága, így a gyenge külső kereslet húzza vissza. Az Európai Unió versenyképességi problémáktól szenved, Németország két éve tartó recesszióval, politikai és gazdasági instabilitással küzd. A német gazdaság jelen pillanatban maga alá teperte a magyar gazdaságot, ez a beszállító láncokon keresztül a beruházásokban, az exportban és az ipar teljesítményében is érezteti hatását. Magyarországon a modern gyárak, a kapacitások rendelkezésre állnak, viszont a külpiacok válsága miatt alacsonyabb kihasználtsággal termelnek. Azonban a belső kereslet helyreállásának köszönhetően már mutatkoznak bíztató jelek a hazai iparban, tavaly decemberben a számítógép, elektronikai, optikai termék, illetve az élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása is nőtt.
A magyar gazdaság fordulóponthoz érkezett: a belgazdaság helyreáll, a középosztály erősödik, a családok bizalma pedig fokozatosan javul. Több mint egy éve nő a reálbér, bővül a fogyasztás, 2024-ben rekordévet zárt a hazai turizmus, kimagasló a foglalkoztatottság, élénkül az új- és használt autópiac, a lakástranzakciók száma dinamikus növekszik, továbbá a lakossági hitelezés is fellendülőben van.
A kormány azon dolgozik, hogy a magyar kkv-k hatékonyabbá, versenyképessebbé váljanak. Ezt támogatja a 21 intézkedésből álló Új Gazdaságpolitikai Akcióterv részeként megvalósuló Demján Sándor Program, amely most kezdi kifejteni hatását. A kormány a Programon keresztül 1.400 milliárd forintnyi forrással támogatja a hazai kkv-k méretugrását és termelékenységük növelését, ezáltal erősítve a magyarországi ipart is. A vállalkozások esetében a hitelezés helyreállítása kulcskérdés, a hazai kkv-k érdekében fel kell gyorsítani a fordulatot. A kormány ezt még könnyebben elérhető kamatmentes hitelekkel és a Széchenyi Kártya Programmal segíti. Utóbbi a KAVOSZ Zrt. és a kereskedelmi bankok erőfeszítéseinek köszönhetően még kedvezményesebben, 3 százalékos kamat mellet lesz elérhető.
A magyarországi ipar számára új lendületet a külső piacok helyreállása, illetve az olyan közeljövőben megvalósuló gigaberuházások adhatnak, mint a CATL, a BYD, a BMW, a SEMCORP, vagy az EcoPro, melyek a gazdaság növekedésében is kulcsszerepet játszhatnak.