A migrációs paktum inkább vonzerőt jelent, nem pedig védelmet

Arra kell számítani, hogy egy-egy háborús eszkaláció esetén százezrek indulhatnak el Európa felé, és ennek kivédésére a migrációs paktum nem alkalmas - mondta a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója a TV2 Mokka című műsorában csütörtök reggel.

Forrás: kormany.hu

2026. 04. 02.

Migráció

Bakondi György szerint a jelenlegi kormány migrációs politikájával a magyar emberek többsége elégedett. Hozzátette, az illegális migráció miatti veszélyeket nyomatékossá teszik az Afrikában tapasztalható állapotok és az iráni háború is.

Rámutatott, ez nem csak a magyar kormány álláspontja, ugyanezt mondja az ENSZ vagy az Európai Határ- és Partvédelmi Ügynökség is. A migrációs hullám kivédésére a migrációs paktum nem alkalmas, az "inkább vonzerőt jelent, nem pedig védelmet".

A műsorban a főtanácsadó elmondta: a paktum leglényegesebb tartalma az, hogy az Európai Bizottság kvóták szerint osztaná el a tagállamok között az illegális bevándorlókat. Ennek értelmében ha egy országot eléri egy nagy migrációs hullám, a bevándorlókat azokba az államokba küldenék, ahol kevesebb illegális migráns tartózkodik - fejtette ki.

Hozzátette, mivel Magyarországon nincsenek illegális bevándorlók, így az országot érintené az intézkedés. Mint mondta, a migránsok elhelyezésére már vannak végrehajtási szabályok, Magyarországnak például már létre kellett volna hoznia egy 30 ezer személy befogadására alkalmas, bevándorlókat ellátó tábort.

Bakondi György ennek kapcsán megjegyezte, a Debrecenben vagy Bicskén élők visszaemlékezhetnek arra, hogy ez mit jelentene, hiszen 2015-ben az itt található nyílt táborok miatt romlott a közbiztonsági helyzet. Elmondta, ha az ország létrehozta volna a 30 ezres menekülttábort, akkor ott kellett volna elbírálni a menekültkérelmeket is.

Úgy folytatta, ha az érintettek megkapják a menekültstátuszt, akkor "aztán ott laknak ahol akarnak", viszont ha nem, akkor Magyarországnak kellene visszautaztatni őket oda, ahonnan érkeztek. Kiemelte, hogy mivel senki nem tudja, a bevándorlók honnan érkeztek, így azt sem lehet tudni, hova kellene visszaküldeni őket, emiatt egy "beláthatatlan, zavaros helyzet alakulna ki".

A főtanácsadó arról is beszélt, hogy ezt az intézkedést normál esetben pénzzel is ki lehetne váltani, tehát egy ország fizet, és nem fogad be illegális bevándorlókat. Ha azonban a bizottság válsághelyzetet állapít meg, akkor ez a pénzzel történő kiváltás nem lenne lehetséges.

Hangsúlyozta, Magyarország 2015 óta konzekvens migrációs politikát folytat. Leszögezte, hogy a határon nem léphetnek át "okmányok nélkül, bűnöző bandák segítségével pénzért érkező" illegális bevándorlók, akiknek a személyazonossága és utazási célja is tisztázatlan.

Bakondi György kiemelte: belépés csak jogszerű keretek között történhet, menekültkérelmet pedig Belgrádban, a magyar nagykövetségen lehet benyújtani. Ezt a kérelmet elbírálják, és aki a magyar hatóság döntése alapján megkapja a menekültstátuszt, beléphet az országba mint menekült - mondta. A főtanácsadó jelezte: ezt a jogi határzár teszi lehetővé, amely "végtelen ellenállást váltott ki már 2015 óta Brüsszelben". Ott azt szeretnék, hogy aki a magyar határkerítéshez érkezik, és menekültstátuszt akar, akkor azt Magyarország engedje be, "és akkor ugyanaz legyen a helyzet, mint 2015-ben" - hangsúlyozta.