A magyar emberek számára a család és a munka a legfontosabb életszervező értékek, ezért a kormány mindenkori célja egy munka- és családközpontú társadalmi berendezkedés, és az annak alapjait erősíteni képes gazdasági és politikai rendszer kialakítása és fenntartása.
Ennek érdekében 2023-ban a Kormány letöri és egy számjegyűre kell csökkenteni az inflációt, 2024-ben pedig helyreállítja a gazdasági növekedést. A kormányzati intézkedéseknek köszönhetően a szankciós infláció már év vége előtt, novemberben egy számjegyűre olvadhat, így egyre inkább a gazdasági növekedés, a vállalkozások teljesítményének növelése kerül középpontba.
A magyar gazdaság válságálló, erejét bizonyítja, hogy még egy ilyen, külső tényezők által okozott válsághelyzetben sem sérültek a gazdaságunk alapszövetei. A foglalkoztatás csúcson, a regisztált álláskeresők száma pedig történelmi minimumon van, miközben folyamatos a bérek emelkedése, száguld az export, özönlik az országba az FDI és ennek is köszönhetően a beruházások magas szintet érnek el.
Ez a fajta stabilitás kiváló alapot jelent ahhoz, hogy 2023 végén, majd 2024-ben visszapattanjon a GDP. Az ellenállóképesség alapvetően 10 tényezőre vezethetők vissza, amelyek közül a legjelentősebb a politikai stabilitás és a kivételes kiszámíthatóság. Emellett – többek közt – a család- és munka alapú társadalom, a magas beruházási ráta, a fejlett úthálózat, az innovatív pénzügyi rendszer, valamint a kiváló exportteljesítmény jelenti a gazdasági fejlődés magját.
Ezek a sikertényezők jól illusztrálják, miért is erős ma a magyar gazdaság és miért képes az uniós átlaghoz képest 2-3 százalékpontos növekedési többletet felmutatni, ami a felzárkózásunk záloga. Hazánk különböző statisztikákban betöltött dobogós pozícióinak sokasága sem elég ahhoz, hogy a közepes fejlettség csapdájából való kitörésünket megvalósítsuk. Ezért érdemes megvizsgálni, milyen további tényezők tudják garantálni azt, hogy a magyar gazdaság megőrizze, sőt, továbbfejlessze erejét az évtized végére és azt követő középtávoli időszakra. Ennek érdekében a Gazdaságfejlesztési Minisztérium egy újabb 10 pontos javaslatot dolgozott ki annak érdekében, hogy tovább emelkedhessen a foglalkoztatottság, jelentősen növekedjen a GDP és tovább erősödjön hazánk versenyképessége, valamint találkozási pont szerepe a keleti és nyugati high-tech technológia és tőke között.
Ezen javasolt intézkedések között olyan elemek kerültek azonosításra, mint a digitális átállás végrehajtása, a nemzeti bajnokok kinevelése a logisztikai szektor fejlesztése, a high-tech gazdaság fejlesztése, vagy a foglalkoztatottak számának 500 ezer fővel történő növelése.
Az alábbiakban melléklejük azt a prezentációt, amely összefoglalja a sikeres magyar gazdasági modell 10+10 pontját, Nagy Márton miniszter témával foglakozó írása pedig az Index hasábjain jelent meg mindenki számára elérhető módon (lásd ezen a linken).