A programsorozatot a Kulturális és Innovációs Minisztérium irányításával szervezik, Nemzeti Innovációs Ügynökség, a Magyar Kutatási Hálózat (HUN-REN), a felsőoktatási intézmények és az MTA közreműködésével, valamint a hazai és külhoni tudományos közösségek aktív részvételével. A két év során a magyar tudományos élet történeti és kortárs sikereit, valamint társadalmi és gazdasági jelentőségét hangsúlyozzák, külön figyelmet fordítva a tudomány szerepére mindennapjainkban.

„A 200 éves jubileum kiváló alkalom arra, hogy együtt ünnepeljük a magyar tudomány történeti sikereit és jelenlegi eredményeit. A kormány célja, hogy megerősítse a magyar tudományos és kutatói közösséget mind hazai, mind nemzetközi szinten. Ezen cél eléréséhez pedigKrausz Ferenc Nobel-díjas professzorral nem mást, mint a magyar tudomány aranycsapatát építjük” – emelte ki Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter.

A programsorozat az MTA elmúlt 200 évének történetébe is betekintést nyújt. Célja a tudomány szépségének és hitelességének bemutatása, valamint a magyar innovációs eredmények gazdasági hatásának felvázolása. Az események különös figyelmet fordítanak a magyar tudomány külföldi szereplőinek értékteremtő tevékenységére, melyeket mind történelmi, mind kortárs perspektívában mutatnak be.

A „Magyar Tudomány Éve” országszerte számos tudománynépszerűsítő rendezvényt és élményalapú programot kínál, amelyek a széles közönség számára is elérhetővé teszik a tudományt. A tervezett események célja, hogy bevonják a helyi közösségeket, lehetőséget adva a falvak és vidéki városok lakóinak, hogy közelebb kerülhessenek a tudomány világához. Az MTA egyedülálló művészeti és könyvtári gyűjteményének új perspektívából történő feldolgozása és bemutatása szintén része az ünnepi programnak.

A rendezvénysorozat hozzájárul a magyar tudomány és innováció nemzetközi megítélésének erősítéséhez, bemutatva Magyarország kutatási és innovációs eredményeit a világ számára.

(KIM)