Németh Balázs: Jó reggelt kívánok! Szeptember 29-én hétfőn, 195 nappal a választások várható időpontja előtt. Ez a Harcosok Órája, élőben a YouTube-on és a Facebookon, sőt már ott vagyunk a Spotify-on is, ott is lehet minket hallgatni, akár, mondjuk, autóvezetés közben. Harcolunk az igazunkért, harcolunk a hazugságok ellen, leleplezzük az álhíreket, jöhetnek a kommentek, a kérdések, messengeren, a Németh Balázs Vagyok Facebook-oldalra vagy e-mailben a harcosokoraja2026@gmail.com címre. És mindenki iratkozzon fel a YouTube-on a Harcosok Órája csatornára. Mennyivel egyszerűbb volt régen! Azt mondtam a Híradóban, hogy kezdünk. Nem volt ez a csillámporszórás, de itt végig kell mondani mindent. És visszakaptuk az első vendégünket, merthogy Orbán Viktor miniszterelnökkel indítottuk a Harcosok Óráját július utolsó napjaiban, és ez most a tizedik hét, amit elkezdünk. Köszönöm szépen, hogy újra itt van!

Gratulálok!

Akkor, amikor elindultunk, két nappal előtte jelentette be a Digitális Polgári Körök indulását, a digitális honfoglalást, jött ez a reggeli műsor, Harcosok Klubja már volt, de úgy ismerkedtünk az internet világával, a közösségi média világával. Jobban nézünk most ki.

Jobban nézünk ki, mert rájöttek sokan, hogy enélkül nem fog menni. A jobboldalban van egy idegenkedés mindennel szemben, ami arctalan. A jobboldalnak, a nemzeti oldalnak a karakteréhez a komolyság, a felelősségvállalás, a kiállás, ilyen tulajdonságok tartoznak. És az interneten mi azt látjuk, hogy ebben a digitális térben, itt inkább rejtőzködés, névtelenség, beszólogatás, sunyiság, szóval kamuság, szóval egy zavaros világnak tűnik ez, de miután nagy hatású világ, és nem is kell feltétlenül ilyen karakterűnek lennie, mint amilyen, ha odamegyünk, akkor a saját karakterünket is fölvisszük, és akkor megváltoztathatjuk magát a teret is. Most ez a helyzet. Ezt hívjuk digitális honfoglalásnak. Azt akarjuk, hogy az interneten, a digitális térben is érvényesüljenek olyan tulajdonságok, amik a jobboldalra jellemzőek: kiállás, egyenesség, őszinteség, névvel, arccal vállalása a véleményünknek, és így tovább. Jól megy ez.

Az az igazság, hogy én korábban részben abba a táborba tartoztam, akik azt mondták, hogy hadd zajongjanak a Facebookon, az interneten, a csendes többség úgyis majd áprilisban tudja, hogy hova kell ikszelni. De mégis csak elfogadtam azt az érvet, hogy hatása van az internetes zajongásnak a való világra, és most pedig fordítva látom, hogy az, hogy megjelentünk a digitális térben, ennek hatása volt a való világban a kötcsei hangulatra vagy éppen a Papp Lászlóban a Digitális Polgári Körök találkozójára.

Oda-vissza működik ez. Valóban van egy problémája a modern politikának, és ez összefügg a digitális térrel; ez pedig az, hogy összekeveredik a szórakoztatóiparral. Ugyanis szemben a személyes beszélgetésekkel, az újságolvasással, egy televíziós vitaműsor végigkövetésével, az interneten minden rövid, gyors, azonnali, reaktív, és ahogy mi mondjuk: hatásvadász. És ez betolta a politikát a szórakoztatóiparba, meg a szórakoztatóiparból is hozott föl embereket a politikai pódiumra. És ez az ilyen holdkórosoknak kifejezetten kedvez. Tehát a szórakoztatóiparban mindig a különlegesség, az érdekesség, a normálistól való eltérő az izgalmas. És a digitális tér erre alkalmas. Tehát a félnótásabb karakterű, széllelbéleltebb politikusok és az elvetélt politikusok, akik egyébként művészeti pályára mentek, ezek összetalálkoznak. Az nem véletlen, hogy az ellenzéknek az erői lényegében mind ilyenek, ott csak széllelbélelt alakot lehet találni. Az egyik egy kartonfigurával beszélget, a másik trombitál, a harmadik valami létrán mászik, szóval ez az internetnek a következménye: szórakoztatóipar és politika összekeveredett. Nagy erőfeszítést igényel a mi oldalunkról, hogy fölmenjünk az internetre, de őrizzük meg a komolyságunkat, fölmenjünk az internetre, de ne legyünk színpadiasak, ne engedjük, hogy a szórakoztatóipar könnyű sikerének a kísértése erőt vegyen rajtunk. Szóval lehet, hogy néha unalmasabbak vagyunk, mint az ellenfeleink, nem mászunk létrán más kerítésére, meg nem fújjuk a trombitánkat Lázár János fülébe, meg nem csinálunk papírmasét, akivel beszélgetünk, tehát lehet, hogy mi unalmasabbak vagyunk, de a politika egy veszélyes műfaj, komoly dolog, komoly következményei vannak, ami ott történik, és nekünk ezt a komolyságot meg kell őriznünk, és közben fel kell mennünk a digitális térbe. Ez a jobboldal nagy feladata.

A kartonfigurásról van fotóm, azt majd mutatom. Az a mostani terv, hogy egy bő fél órát vagyunk itt, és ugyanúgy, ahogy a múltkor is, hoztam álhíreket, amit próbálunk cáfolni, meg hoztam ellenzéki véleményeket. De kezdjük most még a Digitális Polgári Körrel. Ott, ugye, azt a szlogent írták ki a pulpitusra, van is róla egy fotó, ez az egyik kedvenc fotóm a Papp László Arénában történt találkozóról, és mögötte, Ön mögött a pulpitus, most itt nem látható, de mindenki tudja, hogy az volt a szlogen, hogy: „Naggyá tesszük Magyarországot!” És kint vagyok szórólapozni a XV. kerületben a múlt héten, és jön szembe egy ellenzéki szimpatizáns, hogy mit akarnak maguk? Hát volt tizenöt évük, hogy naggyá tegyék! Micsoda hülyeség, hogy ez a szlogen, hogy naggyá tesszük Magyarországot? Mit akarunk ezzel?

Meg kell tőle kérdezni, hogy Ön szerint hány évet vesz igénybe, amíg egy Gyurcsány-féle Magyarországból naggyá lehet tenni a hazánkat. Van egy vita arról, hogy ehhez hány év kell. Tehát neki igaza van, ha úgy nézzük, hogy elég-e erre tizenöt év? Nem. Van egy vita a Fideszben is. Szerintem olyan 70 százalékos állapotban vagyunk, Lázár János szerint csak 50. Tehát ahhoz, hogy egy országot naggyá tudjunk tenni onnan, ahonnan megörököltük, tehát a Gyurcsány-féle nyolc év után, ahhoz még kell néhány év.

Akkor az nem ilyen kamu szlogen, hogy nem történt semmi az elmúlt tizenöt évben?

Nem, az elmúlt tizenöt évben rengeteg dolog történt, csak nem elég, még sok mindennek meg kell történnie.

Jó. Szőlő utcai álhírbotrány. Szerintem ma már mindenki tudja, hogy az egész egy óriási kamu volt. Nincsen gyerek érintett, nincsen érintett politikus, gyermekotthon sincsen a Szőlő utcában, itt, Budapesten, nincsen gyermekotthon Ózdon sem, ez is a mese része volt, Zsolti bácsi sincsen, az is egy mese, azt Juhász Péter, a volt együttes politikus találta ki. Vádak vannak, lejáratási kísérlet van, egy államellenes támadási kísérlet van, illetve volt azzal a céllal, hogy megbukjon a kormány. Nem bukott meg.

Sőt, ellentámadásba mentünk át. Ez is egy nagy dilemma mindannyiunk számára. Rendszeresen történik ilyesmi, hogy kamu álhírekkel, becsületbe gázoló módon támadnak meg bennünket, és akkor mindig van egy okoskodás arról, hogy akkor mire kell válaszolni, meg mit engedjünk el a fülünk mellett. Én általában el szoktam engedni a fülünk vagy a fülem mellett, és inkább arra összpontosítok, amit én akarok mondani. És most is volt egy ilyen vita. Én azt mondtam egyébként, hogy engedjük el a fülünk mellett az egészet, de Semjén Zsolt beleállt, mert személyesen őt támadták meg, és volt egy érve, amit én is elfogadtam, hogy itt azért nem arról van szó, hogy mondanak rólunk ezt-azt, hanem arról van szó, hogy a lehető legsúlyosabb bűncselekménnyel vádolják meg a kormány tagjait. Na, most, ha egy kormány tagjai valóban ilyen bűncselekményt követnek el, akkor a kormánynak takarodnia kell! Tehát lehetetlen, hogy ilyen bűncselekményt elkövető miniszterek, akiket fedeznek esetleg a hatóságok, azok a helyükön maradjanak. Tehát ez lehetetlen! Tehát Zsoltnak igaza volt, hogy ez vérvád. És egy vérvádat nem lehet elengedni a fülünk mellett, abba bele kell állni. És akkor elkezdtük fölgöngyölíteni szépen, hogy mi történt, hogy kezdődött, miképpen, az igazságügyi minisztert megbíztam, hogy ezt derítse föl. És akkor szépen kiderült, hogy az egész az egy jól fölépített, külföldi titkosszolgálati szálat sem nélkülöző kormánybuktatási kísérlet. Tehát itt nem Semjén Zsoltot támadták meg vagy a kormány egyik-másik tagját, hanem azt akarták elérni, hogy fogjon rajtunk egy vérvád, amivel szemben helyesen föl tud lázadni, ha kell, a fél ország, és a kormányt meg lehet gyengíteni, minimum meg lehet bénítani, de talán meg is lehet buktatni. Tehát ez sokkal inkább a kormány cselekvőképessége, akcióképessége elleni támadásnak minősül. Ilyen értelemben nem a becsületvédelem területére tartozik, mert persze becsületbeli kérdést is érint, de itt nem a becsületet kell csak megvédeni, hanem a kormány és az állam működőképességét is.

Mintha egy picit későn állt volna össze az a kép a kormánypárton belül vagy a kormányzaton belül, hogy milyen erőteljes tud lenni egy ilyen támadás. Nem tudom, hogy titok, nem titok, amikor ez a Káncz Csaba nevezetű ember először kiírta a Facebookra Semjén Zsoltnak és Rogán Antalnak a nevét, akkor már párton belül, a párt legszűkebb vezetésében is téma volt, hogy van egy ilyen ügy. De lehet, hogy alábecsültük, hogy mekkora ereje van ennek a hálózatnak vagy a közösségi médiának.

Semjén Zsolt nem becsülte alá…

Igen.

…mert ő beleállt ebbe, tehát neki volt igaza. Engem is meggyőzött, és beleálltunk, és most lesz, illetve van haddelhadd. Tehát itt azért súlyos dolgok és súlyos következmények várhatók.

Nyilván a liberális sajtó egy része továbbra is támadásban van, ha már „Zsolti bácsi ügyével” nem lehet támadni, mert az kiderült, hogy kamu, de például azt írja a 24.hu, hogy a Fidesznél visszanyalt a fagyi, hiszen a Fidesznek évtizedes múltja van a feketekampányokban, tehát ők azt mondják, hogy saját magának köszönheti a Semjén Zsolt-ügyet a Fidesz, mert mi kezdtük.

Ez egy libsi hazugság. Soha senkit nem vádoltunk bűncselekmény elkövetésével. Lehet, hogy mondott egyik-másik politikus vagy párt egyik-másik pártról valamit, az egy dolog, esetleg nem szép dolgokat, persze ez nem helyes, de az, hogy egy konkrét bűncselekménnyel, a legsúlyosabb bűncselekménnyel megvádoljunk mi valakit, arra én nem emlékszem. Az, hogy valaki ilyen vagy olyan, tetszik vagy nem tetszik, vannak-e rossz szokásai, sajátos életstílusa, az egy másik történet. Ne keverjük össze a dolgokat. Itt nem arról van szó, hogy mit gondolunk egymásról. Itt arról van szó, hogy egy legsúlyosabb köztörvényes bűncselekménnyel vádolták meg a kormány tagjait. Ez másik történet, ez másik kávéház, a libsik itt csúsztatnak.

Meg amikor lejáratásról van szó, akkor csak beugrik nekem még gyerekként a kilencvenes évek első felében a nácizás; mindenki, aki jobboldali, az náci meg skinhead, 2002-ben foglalkoztam először a kampánnyal komolyabban újságíróként, és volt a Keller László nevezetű ember, aki kiment rugdosni az M3-asnak az alapját, hogy itt elloptak belőle mindent, életveszélyes, miközben 1998 és 2002 között az M7-est sikerült felújítani meg bővíteni meg meghosszabbítani az M3-at.

Tudnék én is hosszú…

Hogyha lejáratásról van szó, nekem valahogy ezek bent maradtak a fejemben.

Hosszú listát tudnék adni a velem meg a családommal szembeni lejárató akciókról, de nem teszem, mert most ez ilyen, ezt elengedem a fülem mellett. De itt nem erről van szó, tehát azt szeretném újra aláhúzni, hogy itt azért lesznek nagyon súlyos jogkövetkezmények, és nem lesz kegyelem, tehát itt azért lesznek súlyos jogkövetkezmények, mert nem csúnya dolgot mondtak valakiről, hanem a kormány, a hivatalban lévő kormány két tagját megvádolták a legsúlyosabb köztörvényes bűncselekménnyel. Ez más!

Azt mire alapozza a kormány, hogy egy hálózat van e mögött a kampány mögött? A 444 például, itt a bal alsó cikk, hogyha kirakjuk a táblát, a 444 például arra jutott, hogy ez egy olyan feketekampány, amit nem vezényelt le senki, tehát csak úgy magától lett, és magától fújódott a lufi, nem pedig egy hálózat fújta.

Ezt a vizsgálat végén várjuk meg, hogy így van-e, eddig nem így néz ki. Úgy néz ki, hogy itt tudatosan, lehet tudni, hogy ki indította el a híreket, hogy’ vette át egy másik média, a harmadik, a negyedik, mikor jutottak el odáig, hogy megnevezzenek embereket, hogyan szálltak be ebbe ellenzéki politikusok, akik beszálltak, mert ha ez csak az újságírók világában lett volna, az se szép, de az egy egyszerűbb eset, de ebbe beszálltak vezető ellenzéki politikusok, Magyar Pétertől Dobrev Kláráig mind a mai napig állítják ezeket. Ezek bűncselekmények. Ezek a politikusok naponta követnek el bűncselekményeket. Nem úgy tűnik, mintha ezt nem vezényelné valaki. Hát politikai vezetők az elkövetők!

Ugye, csak ha visszamegyünk erre a táblára, bal oldalt fönt, ugyanaz a 444, aki azt írja, hogy ezt nem vezényelte le senki, ők például szeptember 12-én, tehát majdnem két héttel a nagy robbanás előtt már arról írtak, hogy politikusoknak szállítottak kiskorúakat. Tehát már kezd terjedni a kamu ott, szeptember 12-én.

Nyakig benne voltak ők is, nyakig…

És mit gondol a menekülésről? A jobboldali HVG cikket azért hoztam, mert a Tuzson Bence által nyilvánosságra hozott jelentés szerdán volt, szerdán valamikor, a kora délutáni órákban és még azt is azonnal elkezdték hitelteleníteni. Azt írja, hogy „Tuzson jelentést lobogtat a Szőlő utcai ügyről.” Egy ilyen igazi kis áthallásos HVG-s cím. És akkor fogták csak menekülőre, vagy akkor vették komolyan, amikor itt, ebben a székben ült Kocsis Máté frakcióvezető, és az asztalra csapott, hogy akkor ebből most megtorlás lesz, mert ez így nem mehet tovább. És most pedig menekülnek. Például a baloldali média.

A megtorlás szó a magyar történelemben nem hangzik barátságosan. Van ennek egy puhább verziója is, bár a tartalma ugyanaz, ezt úgy hívják, hogy jogkövetkezmény. Tehát akik ebbe beleszálltak, pontosan tudták, hogy bűncselekményt követnek el. Nem hivatkozhatnak arra, hogy nem tudták, nem gondolták, viccnek szánták, nem érezték komolynak, hanem pontosan tudták, hogy ilyen váddal illetni bárkit, nemcsak kormánytagot, bárkit, az egy bűncselekmény, aminek jogkövetkezményei vannak és lesznek is.

Újabb kritika a baloldalról, aztán majd hozok olyan kritikát, ami a táboron belülről érkezett hozzám. „Túl gyorsan reagált a rendőrség” – mondja például Hadházy Ákos. Meg az egyik Tisza Sziget: „Ha a Fidesznek fáj valami, azonnal nyomoznak, ha gyerekeket bántanak az országban, akkor évekig hallgatnak.” Mondják ezt arra, ahogy kiderült ez, hogy ez egy kamu vád, a rendőrség például kiment a Káncz Csaba nevezetű emberhez, aki először megnevezte, vagy mondta Semjén Zsolt nevét…

A mondat második fele az igazi sunyi „hogyha gyerekeket bántanak, évekig hallgatnak.”

Olyan tiszás volt.

Ez nem igaz! Abban a pillanatban, ahol bármely gyereknek a bántalmazása előkerül, akkor a magyar hatóságok azonnal föllépnek. Van egy hatékonyan, jól működő, szigorúan működő gyermekvédelmi rendszer, nehéz világ, nem is működik hibátlanul, de itt komoly emberek dolgoznak, sok ezren, odaadó munkát végeznek, becsületes emberek, a legnehezebb munkát vállalják. Néha előfordul közöttük egy-egy rohadt alma a kosárban, de azt azonnal ki is dobjuk onnan. Nem igaz, hogy késlekedünk, azonnal minden gyermeket megvédünk. Ami az első felét illeti, ugye, Hadházy úrral én nem vitatkozom, az bolond. Most én tényleg nem akarom őt bántani, de az egy félnótás, tehát nem lehet komolyan venni. Tehát fölragaszt a mellkasára egy ilyen mobiltelefont, és azzal járkál a világban, és mindenfajta, szerencsétlen, borzalom, az egész ember egy inkább szánalomra méltó, én nem tekintem őt politikai szereplőnek. A múltkor a parlamentben is nekem támadt így, mellkasra szorított telefonnal, és valami kádakat keresett rajtam. Szóval nem érdemes politikai szereplőnek tekinteni. Ez az, amit mondok, ez a szórakoztatóipar és a politika összetalálkozása. Egyik oldalról jönnek a politikát játszani akaró színész urak, a másik oldalon meg jönnek a megbolondult politikusok, és ezek összetalálkoznak középen. Ez ma az ellenzéki tábor.

De látja, hogy a Hadházy még a hétvégén is zebrát keresett. Nem is hoztam be ide, a témák közé, mert már annyira nem érdekelt senki, tehát nem tudom hányan voltak ott a létráikkal meg a telefonjaikkal, de még ő mindig zebrát….

Holdkóros. Holdkórosok…

Jó, akkor a belső kritika vagy legalábbis ajánlás. Ez egy messenger üzenet. Ugye, kérem mindig a nézőket, hogy küldjenek messenger üzenetet. Pénteken kaptam, és arról szól, hogy jó lenne, hogyha látható számonkérés lenne egy ilyen kamu vád után, egy ilyen puccskísérlet, egy államellenes kísérlet után. „Most kellene a törvény teljes szigorával fellépni, ezek ellen a gyűlölködő, rágalmazó, mások életét tönkretevő emberek ellen!” és a többi, és a többi – írja egy Harcosok Órája néző.

Én egyetértek vele, én sem vagyok elégedett, megmondom őszintén. Szoktam beszélni erről a belügyminiszterrel, van olyan érzésem, hogy időnként, bizonyos esetekben, bizonyos ügyfajtáknál a rendőrök többet jogászkodnak, mint intézkednek – szerintem ez nem jó –, amire azt mondja a belügyminiszter, és lehet, hogy neki van igaza, hogy de sajnos a jogszabályok nem elég egyértelműek. De hát akkor tegyük őket egyértelművé! Tehát szerintem a rendőrségnek segítséget kell adnunk, hogy bizonyos ilyen típusú esetekben, amelyek kényesek is, meg nehéz jogi megítélésűek is, ott legyenek egyértelműbbek a jogszabályok. Igaza van annak, aki azt mondja, hogy többet vár tőlünk ezen a területen.

No, akkor ez a válasz a messenger üzenetet küldő Harcosok Órája nézőnek. Fokozódik az őrület, én is azt tudom mondani, a politikai térben, olyannyira fokozódik az őrület, hogy az egyik főőrült vagy legalábbis az ellenzéknek a vezetője figyelmezteti Önt, hogy nehogy önmerényletet kövessen el.

Mondom, hogy széllelbéleltek. Hát…

Németh Balázs: Mutatom a videót.

Magyar Péter: „Akkora bajban lesznek a választások előtt, tudjuk, mire készülnek. Ne tegyék! Ne tegyék, mert ez egy súlyos bűncselekmény. Se önmerénylet nem kell, Miniszterelnök úr, se megjátszott külső támadás.”

Németh Balázs: Önmerénylet, megjátszott külső támadás – egyébként egy háborús időszakban.

Jó, de egy olyan emberről beszélünk, aki egy papírmaséval vitatkozik. Tehát kiről beszélünk? Lehallgatja a feleségét, utána följelenti a saját feleségét. Utána egy papírmaséval beszélget, szóval mégis mit várunk? Vigyázzunk, mert ugye, egyszerre komolyan kell venni, mert volt már olyan, hogy ilyen félnótásokat rázúdítottak az országra, és abból baj lett, tehát egyfelől komolyan kell venni, de másfelől nem szabad súlyt sem adni annak, amit csinálnak. Veszélyesek, de közben azért félnótások. Mindenkit emlékeztetnék arra, hogy ez nem új jelenség a magyar politikában. Azért Károlyi Mihály, aki szintén egy félnótás volt, és tönkretette az országot, azt a franciák küldték ránk. A Szálasit a németek juttatták hatalomra. A Rákosit, aki szintén bolond volt, azt meg az oroszok, illetve a szovjetek. Magyar Pétert meg a brüsszeliek akarják. Ez ugyanaz a történet. Valahogyan a külső megbízásból itt föllépő emberek egy nagy része bolond. És komolynak is tud kinézni, de aztán óriási bajt hoz az országra. Nagyon szép névsor: Károlyi, Szálasi, Rákosi. Meg most a brüsszeliek. Nézze meg, milyen alakok, tehát mindenki, most nemcsak a főnökükről van szó. Van egy kultuszminiszter-jelölt, aki írt egy könyvet „Csipke Józsika” vagy milyen néven. Most kérdezem: de most normális ember az? Mert van ilyen élethelyzet, hogy férfi férfival, nő nővel él felnőtt korában, de hogy erről írunk egy könyvet – Csipke Józsika –, odaadjuk a gyerekeink kezébe. Normális ez? Vagy az a másik, az a Tarr nevű, aki azt mondja, hogy majd a választás után megmondjuk, mit akarunk csinálni. Vagy ez a hiúságába belebolondult tábornok, aki lőfegyverrel jár gyűlésekre. Szóval itt nincs normális ember. Itt az a Kármán András, aki egyébként egy jó technokrata bankár. Én tettem ki a szűrét a kormányból 2011 környékén, mert azt mondta, tönkreteszi a nemzetközi reputációját, hogy ő ilyen unortodox gazdaságpolitikában van benne, meg hazaküldjük az IMF-et. Szóval ezeket söpri össze ott a szél. Szóval legyünk észnél, egyszerre nem szabad őket komolyan vennünk, meg egyszerre mégis nagyon komolyan kell őket vennünk. Nem könnyű a kormánypártok helyzete, hogy hogyan viszonyuljanak ehhez a jelenséghez. Már nem akarom őket bántani, de tényleg, az ember nem hisz a szemének.

Nézzük a gazdaságpolitikai terveiket, csak azért egy pillanatra rakjuk ki ezt a fotót, mert ígértem, hogy mutatom, hogy egy karton Orbán Viktorral járja az országot most éppen Magyar Péter. Pócs Jánosnál voltam a Jászságban, józan emberek között a hétvégén. Nagyon-nagyon röhögtek, amikor szóba került ez. Pócs Jánosnak van egy álbábuja. Ő úgy mondja, hogy földob egy labdát Magyar Péter, akkor ő azt elkapja, és megcsinálja fordítva, és Pócs János is egy bábuval fogja járni ott a választókerületet, és kineveti természetesen azt, aki egy miniszterelnöki figurával tart országjáró fórumot.

És akkor még a Puzsért nem is mondtam. Bocsánat, most jut eszembe, vannak itt még. Tehát napról napra nő a tábor. Komolyan mondom, a politika egy olyan dolog, aminek van ez a nyilvánosság része, ahol figyelmet kell fölkelteni, magadra kell vonni a figyelmet, amit én megértek, mert ahhoz, hogy súlya legyen annak, amit csinálsz, meg mondasz, ahhoz kell figyelem, tehát kell közönség. De közben a politika véresen komoly dolog. Ott hozol egy rossz döntést, és százezrek tönkremennek, vagy belecsúszol egy háborúba, vagy bejönnek a migránsok. Szóval – hogy mondjam? – elviccelődünk mi ezen, hogy a politikában föltűntek ilyen alakok, de másfelől tudnunk kell, hogy amiről beszélünk, a közösségi, az állami, a nemzeti élet egy-egy döntéssel borzalmas károkat tud elszenvedni, hogyha olyan emberek kezébe jut a kormányrúd, mint Károlyi vagy épp Szálasiék, vagy ezek a brüsszeliek most.

Na, és akkor ebben a hangulatban kellene értelmes dolgokról beszélni, értelmes dolgokkal foglalkozni. Például az adózási kérdés szerintem egy értelmes dolog. Az, hogy a 4,5 millió dolgozó ember zsebéből mennyit vesz ki az állam, a NAV, egy fontos dolog, hogy csökken vagy nő az a teher, amennyit ott kell hagyniuk. És adózási kérdésekben megszólalnak a Tisza Párt mögött álló szakértők, és például azt mondja Petschnig Mária Zita, mutatok egy rövid videót, azt mondja a kétgyermekes édesanyák közelgő adómentességével kapcsolatban, hogy eszement ötlet…

Petschnig Mária Zita: „Gondoltad volna, hogy ilyen ötlet, hogy aki két gyereket szült valaha, és most már mit tudom én, 55-60 éves, annak nem kell fizetni személyi jövedelemadót? A gyerekek is már nagyok, ugye, tehát olyan eszement dolgokkal, vagy, amit 2022-ben csináltak, hogy visszaadjuk az előző évben levont összes személyi jövedelemadót. Szóval olyan eszement dolgokkal jönnek, ami nem jut eszünkbe, tényleg nem jut eszünkbe.”

Németh Balázs: Eszement dolog több pénzt hagyni az embereknél.

Nem szereti az embereket. Én ebből a kis videóból csak annyit értettem meg, hogy ez a hölgy nem szereti az embereket. Nem szereti, ha pénzük van, nem szereti, hogyha a gyermeket vállaló édesanyák nem fizetnek adót, ezt valamiért nem szereti. És ezért, miután nincs érve, eszementnek minősíti. De miért ne volna az normális? Hogyha valaki gyermeket nevel, azzal anyagi terhet is vállal, nem is keveset. Miért volna az eszement ötlet, hogyha segítünk neki abban, hogy a gyermeknevelés gazdasági terheit könnyebben tudja elhordozni? És miért volna eszement gondolat azt mondani, hogy miután a gyermekek nemcsak a családnak fontosak, hanem a nemzet közösségének is, mert ha elfogyunk, ha kevés a gyerek, gyenge a nemzet, sok a gyerek, erős a nemzet, ez nem olyan bonyolult összefüggés. Tehát a közösségnek is fontos, hogy szülessenek gyerekek. Miért volna baj, ha a közösség úgy rendezné be az életét, hogy akik nem vállalnak gyereket, hát nem vállalnak, ezért anyagilag is kevesebb terhet viselnek. Akik viszont vállalnak gyereket, több terhet viselnek, őket meg segítsük meg azzal, hogy adómentességet adunk nekik, és a végén ne kerüljenek anyagi hátrányba a gyermeket nevelők azokhoz képest, akik nem nevelnek gyerekeket. De miért volna ez eszement ötlet?

Azt mondják a tiszások, hogy azért, mert nincs ennyi pénze a magyar államnak.

De van.

Recseg-ropog szerintük a gazdaság…

De tévednek.

A GDP növekedés az alatt van, mint amit a gazdasági, nemzetgazdasági miniszter jósolt, nincs erre pénz.

De tévednek. Van! Van egy költségvetésünk, ezek a tételek szerepelnek a költségvetésben, ezt a költségvetést megvitatja a parlament, jóváhagyja, és mi azt hajtjuk végre. Ez egy racionális gazdasági terv.

Drónok. Nem értettem…

Bocsánat, még az adónál még egy dolgot hadd mondjak, mert van itt egy bonyolultabb is, ez a vagyonadónak a kérdése, ami mindig egy vonzó fölvetés, de nem szokták elmondani, hogy ez mit jelent a valóságban. Ugye, Gyurcsány idejében volt ilyesmi. És, ugye, ahhoz, hogy vagyonadót lehessen kivetni, először meg kell tudni, hogy kinek mennyi a vagyona. Alá tartozol-e az adónak, vagy sem. Azt föl kell mérni. Ahhoz meg kell, hogy az állam egy nyilvántartást vezessen a bankszámládról, az ingatlanodról, ha földed van, akkor arról, ha eszközeidről, akkor arról, ha autódról, arról, attól függ, mit akar bevonni, ha céged van, akkor a cégértékről, tehát kell valami vagyonnyilvántartás. Utána azt ellenőrizni kell. Bekopogtat a vagyonellenőr, és megkérdezi, hogy akkor mi mennyi, ez a magáé, nem a magáé? Hol volt nyaralni, mennyit költött? Összhangban van-e az életmódja a bevételeivel? Jön a NAV. Tehát ezt egyszer már végigcsinálta Magyarország, és ezt mindenki utálta. Tehát én óvatosságot javasolnék minden új adónem esetében. Nemcsak arról érdemes gondolkodni, hogy most egy-egy kulcs emelkedik, nem, bejön, nem, hanem hogy az mi mindennel jár. És az adó az egy érzékeny dolog, mert ott tud az állam behatolni az emberek magánéletébe. A komcsik is ezt csinálták. Ezért óvatosságot javaslok. A mi filozófiánk az: alacsony adókulcsok, de mindenkitől beszedjük az adót, nincs mentség, tehát mindenkitől beszedjük, és utána hagyjuk az embereket, hogy éljenek a saját módjuk, saját elgondolásuk, saját terveik szerint. Ne avatkozzunk bele. Amit a tiszások mondanak, az egy adóhatósági, vagyonellenőrzéses, új bürokrácia, ami bele fog mászni az emberek életébe. Nemcsak a gazdagok, a gazdagok kiröhögik az egészet, mert nekik vannak könyvvizsgálóik, meg vannak ügyvédjeik, meg mozgatják országok között a vagyonukat. Itt a középosztályról, megint a középosztályról szól. Óvatosságot javasolok.

És ha már szóbahozta a vagyonadót. Látta, hogy elindult az ötmilliárdos határtól? Most már 1 milliárdnál vagyunk. Igazi komcsi, balos, SZDSZ-es trükk, amikor majd szépen lemegyünk 100-150 millióhoz, és minden lakás, illetve ház majd beletartozik, a nyaralók is…

A komcsik is ezt csinálták 1945 után. Azzal hitegették az embereket, hogy csak a burzsujokat, aztán utána kiderült, hogy elviszik a kis műhelyeket, aztán már a magántaxit, meg a pékséget, szóval ismerjük. Nincs új a Nap alatt! Magyarország ezeréves ország, majdnem mindent kipróbáltunk. Ami már volt, és rossz, nem javaslom, hogy visszahozzuk.

Akkor drónok, ha kibeszéltük az adóügyeket. Én nem értettem, hogy őszinte legyek, pénteken, szombaton, hogy akkor most magyar drónok berepültek Ukrajna területére, vagy nem? Azt mondja Zelenszkij, nyilván a liberális sajtó támogatja ebben itt, Magyarországon is, térképen is mutatták az ukránok, hogy merre járt a Magyarország felől érkező drón. Innen pedig Szijjártó Pétertől, a honvédelmi minisztertől, részben Öntől jön a cáfolat, hogy nem voltak magyar drónok ukrán légtérben. Ha már itt kint van a tábla, nézzük a jobboldali cikket is: „A Magyar Honvédség saját ábrával bizonygatja” – írja a 444. Tehát ők természetesen Zelenszkijnek hisznek, a kormánynak nem hisznek. Kinek higgyünk?

Én a saját minisztereimnek szoktam hinni. De zárójelbe tenném az egészet. Ukrajna nem Magyarországgal áll háborúban, hanem Oroszországgal. Tehát neki a keleti irányú határán lévő drónokkal kéne foglalkoznia. Itt NATO-tagállamok vannak. Ukrajna hátországa biztonságban van, innen nem támadja meg senki. Nem tudok róla, hogy a lengyelek, a románok, a magyarok vagy a szlovákok meg akarnák, vagy a bulgárok meg akarnák őket támadni. Tehát ez az egész egy kamu dolog, semmi jelentősége nincs. Én a minisztereimnek hiszek. De tegyük föl, hogy néhány méterre berepült volna oda. És akkor mi van? Ukrajna nem egy független ország, Ukrajna nem egy szuverén ország. Ukrajnát mi tartjuk el, a Nyugat tartja el, mi adjuk a fegyvereit. Nem szabad úgy viselkednie Ukrajnának, mintha egy szuverén állam lenne. Ukrajna elvesztette a területének egyötödét az oroszokkal vívott háborúban, elvették tőlük az oroszok. Ott a szuverenitás véget ért. A maradék területet mi tartjuk el. Ha mi úgy döntünk, mármint a Nyugat úgy dönt, hogy holnap reggel nem adunk egy forintot sem, Ukrajna bezár, kész, vége, megszűnt. Kicsit komolyabban kellene ehhez viszonyulni. Most kettő, három, négy magyar drón, ami vagy átment, vagy nem, nem az az ügy, amivel szerintem az ukránoknak foglalkozniuk kellene. Itt nem az ellenségeik vannak! Nem értünk egyet jó néhány dologban az ukránokkal. Kisebbségek ügye, mi legyen az oroszokkal való biztonsági megállapodás Európa és Oroszország között, Ukrajna uniós tagsága? – ezekben lehet, hogy nem értünk egyet, na, de mi nem ellenségei vagyunk egymásnak. Még egyszer megismétlem: mi tartjuk el őket, nem egy szuverén ország.

Zelenszkij azt üzeni a sorok között, hogy ezek megfigyelő drónok voltak, nyilván az oroszoknak segítene Magyarország – az ő észjárása szerint. De az egésszel feszültséget akarna növelni és fokozni a nyomást, ami a kormányon…

Igen, értem én, de mit figyelünk meg az oroszoknak? Kárpátalját? A front nem Kárpátalján van, hanem Donyeckben, tehát Zelenszkij úr rossz szögben áll. Arrafelé, kelet felé.

Ha már drónok, és ez kifejezetten izgalmas, és a mindennapi életre hatással van itt, az Európai Unióban. Drónpara van Nyugat-Európában, reptereket kell lezárni Dániában, Norvégiában, megbénul az élet, mert valakik drónokat reptetnek. A dán kormányfő szerint ezt Moszkva csinálja, az oroszok csinálják, ők akarnak káoszt az Európai Unióban, nyilván Moszkvából ezt cáfolják. Nem tudjuk innen eldönteni, de az, hogy feszültség van az Európai Unióban, és a mindennapi életünkre hatással van a háború, az minden másodpercben most már jelentkezik.

Igen, de én megmondom őszintén, hogy a nyugat-európaiaknak a testtartását nem értem igazából. Tehát ők most úgy csinálnak, mint akik veszélyben vannak.

Nagyon úgy csinálnak.

Jó, de hát – hogy mondjam? – ne veszítsük a józan eszünket. Az oroszok 131 néhány milliónyi ember, mondjuk 140. Az Európai Unió meg több mint 400 millió ember. Az oroszok GDP-je egy mogyorónyi, a mienk hatalmas, tehát a gazdasági összteljesítmény nem mérhető össze. Amit az oroszok elköltenek katonai kiadásra, az töredéke annak, mint amit mi költünk el Nyugat-Európában együtt, közösen a 27 ország. Tehát mi minden dimenzióban erősebbek vagyunk. Én sose értettem, hogyha mi vagyunk az erősebbek, miért beszélünk úgy, mint aki gyenge? Oroszország nem tud nekünk kárt okozni. Hát hogy’? Oroszország hozzánk képest gyenge, katonailag is gyenge, gazdaságilag is gyenge, lélekszámát tekintve is gyenge. Mi vagyunk az erősek. Nekünk úgy kéne viselkednünk, ahogy egy erős közösség viselkedik. Ehhez képest azt játsszák, hogy mi vagyunk a gyengék. Föl nem foghatom…

Mert berepül a lengyel légtérbe, mondjuk, húsz darab orosz drón, és abból hármat sikerül leszedni. És pánikba kerül a NATO, hogy a keleti végén a védelmi szövetségnek nincsen olyan erő, ami, mondjuk, ezeket a robbanószer nélkül felszerelt drónokat elfoghatta volna. Ha a magyar légtérbe berepülnek véletlenül, szándékosan orosz drónok, akkor mi alkalmasak lennénk arra, hogy megvédjük a légteret?

Mi úgy tudjuk, hogy igen. Mi nem is félünk ettől. Majd lelőjük őket, persze.

Az ötödik cikkelynek az életbe léptetése, mert tényleg napról napra egyre durvább a katonai pszichózis az Európai Unióban, ahogy Ön is mondta, a szavak szintjén szóba került a lengyelországi drónincidens után?

Inkább a négyes. Van egy négyes cikk is, ami egy enyhébb közösségi fellépést igényel. A lengyelek nyilatkozgattak erről, de hivatalosan azt mondták, hogy nem kérik ennek a megállapítását.

Azzal kell itthon Önnek foglalkoznia, hogyha egy ilyen ötös életbe lépne, tehát a NATO tagállamoknak a másiknak, a megtámadottnak a segítségére kell sietnie, akkor Magyarország mit lép?

Én minden nap hosszú órákat foglalkozom a háború kérdésével. Részben, hogy mi történik ott a keleti fronton, részben mit beszélnek az ukránok, mire készülnek, mit csinál a NATO, mi lesz a következő európai uniós miniszterelnöki csúcsnak a katonai témája. Tehát az én életemből sok munkaórát visz ez el. Persze, hogyne.

De van erre válasz?

Majd, ha helyzet lesz, lesz.

Olajügy. Itthon a kárörvendők dörzsölték a tenyerüket, hogy az orosz kőolajnak a vásárlása és az orosz földgáznak a vásárlásáról most már biztos, hogy le kell mondania a magyar kormánynak, mert Donald Trump is azt mondta, hogy az tartja életben az orosz gazdaságot, hogy az európai uniós tagállamok importálnak energiát Oroszországból, meg kell szüntetni. A Tarjányi Péter nevezetű szakértő az Indexen: „Orbán Viktor eddig időt nyerhetett, de ez már a végjáték,” és utána még sok cikk. Magyar Hang: „A király meztelen, lassan lefőtt a kávé.” „Orbán nem tudja megvétózni Amerikát.” Aztán ehhez képest azt halljuk, hogy azt mondja Donald Trump, hogy ő megértette, hogy mi itt a helyzet. Hogy’ volt ez a telefonbeszélgetés?

Mielőtt az amerikaiakról beszélnénk, beszéljünk a magyarokról! Ez megint egy dolog, amit nehéz fölfognom, vagy nem is tudom fölfogni. Miért örülnek magyar emberek annak, hogy lesznek olyan intézkedések állítólag, amelyek rosszak lesznek Magyarországnak? Mi ebben az öröm? Mi ebben a jó? Mi ebben az élvezet? Nem azért kéne dolgoznunk, hogy csak olyan intézkedések szülessenek mindenhol, hogy az a magyaroknak jó legyen, és ha nem ilyenek születnek, akkor Magyarország tudjon jól alkalmazkodni egy megváltozott helyzethez? Nem a magyaroknak kéne szurkolni? Néznek egy meccset, van rajtunk magyar mez, az ellenfélen meg idegen mezek vannak. És akkor kijönnek a szurkolók, magyarok, és az ellenfélnek szurkolnak. Ez micsoda? Vannak a bolondok, amit mondtam, meg vannak a hazaárulók. Amikor kimegyünk futballozni a gyepre, vagy megküzdünk, és a magyar ember nem a magyar csapatnak szurkol, hanem az ellenfelének, azt hogy’ hívják? Az micsoda? Most visszatérve az amerikai beszélgetésre…

De várjon, akkor hadd mutassak én is egy cikket ehhez kapcsolódóan. Itt, a jobboldali. Tehát arról akarnak meggyőzni minket, ez most éppen egy Telex. Arról akarnak meggyőzni minket, hogy sokkal jobb lenne, hogyha végre leszakadnánk az orosz energiaforrásokról. És mindenféle erőket megmozgatnak, hogy próbálják azt beadni a magyar embereknek, hogy micsoda hülyeség megvenni az olcsóbbat.

Tehát most itt két dolog van. Először is Oroszországból biztosan jön gáz is meg olaj is. Ha onnan nem jön olaj meg gáz, akkor valahonnan máshonnan kell szerezni. Minden más beszerzési forrás kevésbé biztos, mint a hosszú távú szerződéssel lekötött orosz. Tehát a biztonsága Magyarországnak Oroszország felől garantált, a piacon pedig a piactól függ, hol ilyen, hol olyan. Tehát a biztonságosat föladni a bizonytalanért – normális ember ilyet nem csinál. A másik, hogy van egy megállapodott ára az Oroszországból érkező energiaforrásoknak, ami olcsóbb, mintha máshonnan vennénk. Hát miért kéne drágábban venni? Ha drágábban veszel, drágábban adsz el. Ha mi, magyarok drágábban vesszük az olajat meg a gázt, akkor drágábban adjuk el az embereknek is, többet fognak fizetni. Hát miért jó az, hogyha a magyar családok többet fizetnek? Nem olyan bonyolult dolgok! Szerintem ezek rosszindulatú emberek, nem is tudom, hol hordják a szívüket. Meg milyen mezben futballoznak? Nehéz ez. És mióta vannak már velünk, nem? Hát ezek az újságok és ezek az újságírók itt vannak velünk évek vagy évtizedek óta, és Magyarország ellen szurkolnak.

Abszolút!

És büntetlenül, és ezt az ország is valahogy úgy eltűri. Néha meglepődöm magunkon.

No, akkor Trump és az ő telefonhívása.

Ott csak egyszerűen arról van szó, hogy megkérdezte, hogy miért veszünk Oroszországtól gázt meg olajat. Elmondtam neki. Úgy, ahogy az előbb itt elmondtam. És mondta, hogy érti, pont. De hát – hogy mondjam? – mi nem vagyunk egymás alárendeltjei. Tehát az nem úgy van, hogy Washingtonból ideszólnak, és akkor mi csinálunk valamit, vagy fordítva, aminek az esete persze nem túl valószínű, hanem arról van szó, hogy van két szuverén állam, annak vannak szuverén vezetői, és ha van dolog, amiben érdekeltek vagyunk egymás ügyeiben, akkor azt megkérdezzük egymástól. Így az amerikai elnök időnként meg szokott engem kérdezni mindenfajta ügyekről, és én is meg szoktam őt kérdezni mindenfajta ügyekről, amik fontosak Magyarországnak. Így élünk. Az, hogy az amerikai elnök majd mit fog dönteni a velem való beszélgetés után, azt én nem tudom, azt majd ő tudja. Meg azt majd én tudom, hogy a vele való beszélgetés után én mit fogok dönteni. Szuverén országok, szuverén vezetők. Nem vagyunk egymás szolgái. Magyarország nem szolganemzet. Én értem, hogy most Ukrajna kapcsán ezek a gyarmattartó attitűdök fölerősödtek Európában, mert nagyhatalmi politika van újra. Az ukrajnai háború mögött is ez van egyébként. Tehát nem akarnak kimaradni a nyugatiak Ukrajna felosztásából. Ők ezt Ukrajna felosztásának tekintik. Tehát félreértés ne essék, ők nem az oroszok ellen harcolnak. Az oroszok elvették Ukrajna 20 százalékát, és a nyugatiak úgy gondolják, hogy nekik joguk van elvenni a maradékot. Ez egy rendes imperialista háború, csak nem így hívják. Nem akarnak kimaradni Ukrajna felosztásából. A legintelligensebben még az amerikaiak csinálják, mert ők létrehoztak egy gazdasági alapot, megegyeztek az ukránokkal a ritkaföldfémekről, beruházásokról, ők egy pénzügyi megállapodást kötöttek. A nyugatiak egész egyszerűen nem akarnak kimaradni egy fölosztható ország számukra elérhető szeletéből. Ezért van az egész háború. Nekik terület kell, Ukrajna, mezőgazdaság, ásványkincsek meg lóvé, pénz van a dolog mögött. Szerencsétlen ukránok kifosztása van a dolog mögött, miközben úgy adják el, mintha Ukrajnát védenék meg. Ez nem így van.

Régen hallottam a véleményét a háború állásáról. És itthonról a liberális sajtó meg a nemzetközi sajtó liberális része úgy értékelte, hogy Donald Trumpnál volt egy pálfordulás, mert kiírta a közösségi oldalára, hogy nem tartja lehetetlennek, hogy az ukránok megnyerik ezt a harcot, és visszaszerzik azokat a területeket, amik most nincsenek a kezükben. Ön sokszor elmondta az elmúlt három és fél évben, hogy nem nyerheti meg Ukrajna a harctéren ezt a háborút.

Szokta kérdezni az amerikai elnök a véleményemet ebben az ügyben. Én elmondtam neki, hogy ez a háború eldőlt, az oroszok megnyerték, ez egy lezárt ügy. Az a kérdés, hogy mikor fogunk megállapodni az oroszokkal, és ki? Ő állapodik meg az oroszokkal, amerikai és orosz megállapodás lesz, vagy végre az európaiak is hajlandóak tárgyalni, és lesz európai–orosz tárgyalás, a végén meg megállapodunk? Tehát ezt a háborút nem lehet megnyerni a hadszíntéren. Minden katonai szakértő azt mondja, ideértve az amerikaiak legjobb katonai szakértőit is, hogy ezt a háborút akkor tudja Ukrajna megnyerni, hogyha Nyugat-Európából vagy Amerikából százezres nagyságrendben érkeznek harcoló csapatok a frontvonalra. Akkor lehet megnyerni. De az világháborút jelent, és ezt senki nem akarja. Ezért a háborút nem lehet megnyerni, illetve a háborút az oroszok már megnyerték.

Zárásként a Patrióták egyik fontos ütközete itt, az unióban. Három nap múlva, négy nap múlva kezdődik a cseh országgyűlési választás. Andrej Babiš esélyes, de izgalmas, hogy kormányt tud-e alakítani.

Így volt a múltkor is. Talán ő volt a legerősebb, az ő pártja volt a legerősebb, csak nem tudott kormányt alakítani. De ezt ismerem, voltunk már mi is így. Azért 2002-ben mi nyertük meg a választást, erre már senki nem emlékszik, de 2002-ben mi nyertük meg a választást, csak a második meg a harmadik összefogott ellenünk, és ők kiadták a többséget, miután a MIÉP nem jutott be, így aztán nekünk egyedül kellett volna többséget adni, annyi meg nem volt. Tehát az nem példátlan az európai politikában, hogy te nyersz, de nem te alakítasz kormányt. Ez történt Csehországban is, reméljük, hogy ez nem történik meg újra Csehországban.

De figyelte a kampányt, vagy figyeli?

Rajta vagyok teljesen, mert szeretek tanulni. Minden kampány, különösen most, hogy sokat változik a világ és gyorsan, minden kampány egy nagy lecke. Figyelem, mit csinálnak, meg hogy’ csinálják, esetleg hol jobbak, mint mi. Van, ahol jobban kampányolnak, meg ügyesebben, meg Babiš jobb jelölt, mint én, az az igazság, már kampány szempontból egy sokkal színesebb figura, mint én vagyok.

Már milyen értelemben? A Facebookon jobban hasít?

Színesebb egyéniség. Színesebb egyéniség valahogy’. Érdemes követni a videóist, engem is leköt, odaszegez a képernyőhöz.

ANO a pártjának a neve. Miniszterelnök úr, nagyon szépen köszönöm, hogy eljött a Harcosok Órájába, és várom majd még vissza, 195 nap van még a választások várható időpontjáig.

Szívesen jövök. Köszönöm, hogy itt lehettem.

Köszönöm szépen! Holnap folytatjuk, méghozzá sok uniós üggyel, mert jön Bóka János miniszter, és a héten uniós csúcs is lesz, úgyhogy készülünk arra is.

A beszélgetés visszanézhető az alábbi linken: Harcosok órája 36. epizód | Orbán Viktor

(Miniszterelnöki Kabinetiroda)