Jó napot kívánok, tisztelt Hölgyeim és Uraim! Rektor Úr, Egyetemi, Világi és Egyházi Elöljárók! Tisztelt Hölgyeim és Uraim!
A királyok dolga az volt, hogy mindennel meg legyenek elégedve, a miniszterelnöknek meg az, hogy semmivel ne legyen megelégedve. Erről fogok majd beszélni, hogy hova tovább innen, ahol most vagyunk.
Mélyen tisztelt Rektor Úr!
Köszönjük szépen a meghívást. Amikor a történeti írások vagy akárcsak a köznyelv a magyarság eredetéről, a régi magyarok életmódjáról beszél, akkor nagy állattartó és állatismerő népként jellemez bennünket. A monda szerint is egy csodálatos állat, a csodaszarvas vezetett el otthonunkba, a Kárpát-medencébe, és jelölte ki ezzel a helyünket a világban. Állítólag a honfoglalás is úgy zajlott, hogy valakinek mindig figyelnie kellett a ménest, nehogy véletlenül hazainduljanak Ázsiába. Ezt írásos följegyzések nem erősítik meg. Gyerekkorom meséi arra tanítottak, hogy gondozzuk és óvjuk meg állatainkat a bajtól. A juhásznak meg kell őriznie az aranyszőrű bárányt. A legkisebb királyfi kiszabadítja a táltos paripát, sőt a vállán kell vinnie, mert erőtlen, és meg kell gyógyítania, mert beteg. Csak a történeti hűség miatt teszem hozzá, hogy a gyógyítás módja az, ha a csikót tüzes parázzsal etetjük. Tartok attól, hogy ezt a gyógymódot az egyetem talán már elhanyagolja. A mi szakmánkban, a politikában azonban még működik. Sőt, ez működik leginkább. Summa summárum, az életben maradásunk múlott azon, mennyire ismerjük az állatokat. Tudunk-e lóháton hátrafelé nyilazni, kancát elletni vagy éppen szürkemarhát gondozni. Aki nem volt jó állatorvos, nem számíthatott nagy jövőre sem a sztyeppén, sem az Alföldön. Az állatok és az állattartás nélkül nem lennénk ma itt.
Tisztelt Hölgyeim és Uraim!
A magyar állatorvostudomány ma is világhírű. Hazánkban talán itt folyik a legszínvonalasabb oktatás, itt kerül napvilágra a legtöbb tudományos felfedezés. Az egyetem a bizonyítéka, milyen messzire is juthatunk, ha ezeréves örökségünket megtanuljuk világszínvonalon, a kor színvonalán művelni. Ez az egyetem a világ 150 legjobb egyeteme között foglal helyet. Olyan eredmény ez, amire joggal lehet büszke minden magyar ember. Örömmel hallom, hogy az egyetem célja bekerülni a legjobb 50-be, vagyis akik itt kutatnak és tanulnak, a legjobbak akarnak lenni. A ma átadott új épületekkel és új kutatólaborokkal ez sikerülhet is. Mostantól olyan háttér áll rendelkezésre, ami lehetővé teszi, hogy az itt tanulók, oktatók és kutatók átlagon felül teljesítsenek a kutatási eredmények, a nemzetközi publikációk és a szabadalmak kifejlesztése terén is. Kérem, ne adják lejjebb, nem is szabad lejjebb adni!
Kedves Barátaim!
Ami itt, ezen az egyetemen történik, az része a magyar felsőoktatás új korszakának. A magyarok célja az, hogy az egyetemeink a világ élvonalába tartozzanak. A legfrissebb uniós adatok szerint – akik, mint hallhattuk, nem a legelkötelezettebb barátaink – Magyarország költi GDP-arányosan a legtöbbet felsőoktatásra az egész Európai Unióban. Az elmúlt tíz évben háromszorosára növeltük a kutatásra és fejlesztésre szánt forrásokat. Ennek köszönhetően öt éve még csak hét, most pedig már tizenkét magyar egyetem van a világ legjobbjainak 5 százalékában. A Magyarországon tanuló külföldi egyetemisták száma tíz év alatt majd’ duplájára nőtt. És azt sem hagyjuk, hogy Brüsszel a szuverenitásunk védelme miatt a magyar fiatalokon verje el a port. Létrehoztuk a Pannónia Ösztöndíjprogramot. Láthatjuk, nem szorulunk mások pénzére. Mi magunk is képesek vagyunk gyümölcsöző tudományos együttműködéséket létrehozni a világ legjobb egyetemeivel.
Hölgyeim és Uraim!
Tudjuk, hogy minden fegyver közül a legélesebb az emberi ész. És a fiatalok esze vág a legjobban. Ezt fontos szem előtt tartani, mert a világ gyökeres változások előtt áll. A liberális világrend véget ért. Mostantól csak azok a nemzetek lehetnek nyertesei az előttünk álló változásoknak, amelyek a legtöbbet hozzák ki magukból. Azok, akik betagozódnak, beállnak a sorba, nem képesek megmutatni saját értékeiket, nem képesek felfedezni a nemzeti karakterükben rejlő erőt, azok rövid úton eljelentéktelenednek. Magyarország arra készül, hogy hazánk szerepét a nemzetközi térben is új alapokra helyezze. Nem a mások által kijelölt utat akarjuk követni, hanem a saját történelmünkből, a saját gazdaságszerkezetünkből és a saját kultúránkból származó előnyeinket akarjuk kihasználni. A legnyugatibb keleti és a legkeletibb nyugati népként kapcsolódni akarunk a világ összes gazdasági erőközpontjához. Ezzel jól haladunk, és ennek a magyar egyetemek nagy nyertesei lesznek.
Engedjék meg, hogy ebben a szellemben gratuláljak az egyetem megújult épületeihez, mint ahogy gratulálok az eddigi eredményekhez is. Köszönöm mindenkinek a munkáját, aki hozzájárult a sikerekhez. És már ott van a csőben az egyetem fejlesztésének következő, nagy terve is. 2025-ben reményeim szerint lezárjuk a háborút, visszatereljük az európai gazdaság működését a normális kerékvágásba, a magyar gazdaságot növekedési pályára állítjuk, és megtermeljük az Önök egyetemének további fejlesztéséhez szükséges pénzügyi forrásokat. Legyen ez az intézmény továbbra is a magyar állatorvostudomány és a magyar jövő egyik megkerülhetetlen igazodási pontja! Köszönöm a figyelmüket!
Hajrá, Magyarország, hajrá, magyarok!