Aktuális jó hírek
2025.02.03.
Legalább 5000 magyar vállalkozás versenyképessége javulhat - elindul a Demján Sándor Program digitalizációt segítő pályázata
A kormány célja, hogy fokozza a magyar vállalkozások versenyképességét, amelyet az új gazdaságpolitikai akcióterv mintegy 1400 milliárd forinttal támogat. A Demján Sándor Program keretén belül az 50 fő alatti vállalkozások digitális fejlődését támogató, 9 milliárd forintos vállalkozásfejlesztő program indul, amely a mikro- és kisvállalkozások számára a mai naptól elérhető. A program célja, hogy honlapjuk kialakításához a cégek szolgáltatót válasszanak és benyújtsák fejlesztési igényüket - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) hétfőn az MTI-vel.
A közlemény szerint a "Demján Sándor Minden vállalkozásnak legyen saját honlapja Program" olyan utalványrendszerű pályázatként kerül meghirdetésre, amely hazai költségvetési forrásból 9 milliárd forint keretösszegből támogatja a kkv-szektor weblap ellátottságának fejlesztését annak érdekében, hogy minél több mikro- és kisvállalkozás legyen elérhető a digitális térben is. Tavaly decemberben, első körben infokommunikációs szolgáltató cégek, valamint honlapkészítő és média szakértő ügynökségek, vagyis a program szállítói számára nyílt meg a pályázati lehetőség, hogy bekerüljenek a kiválasztott szolgáltatók közé. Február 3-tól 19 szolgáltató közül választhatnak a magyar kkv-k. Ez a lista folyamatosan bővülni fog olyan cégekkel, amelyek megfelelnek a programban támasztott követelményeknek, azaz megfelelően magas minőséget és kapacitást tudnak biztosítani a kedvezményezettek számára - írták. A hétfőn megnyíló pályázatra olyan vállalkozások jelentkezhetnek, amelyek vagy nem rendelkeznek online jelenléttel, vagy a honlapjuk már elavultnak számít.
A vállalkozások voucher formájában 400 ezer és 1,5 millió forint közötti támogatásban részesülhetnek weboldal, közösségi média oldal vagy webáruház létrehozására, fejlesztésére, működtetésére. A programot a Neumann János Nonprofit Kft. bonyolítja le. A voucher birtokában a vállalkozások a kiválasztott szolgáltatót bízhatják meg a honlap fejlesztésére, akár 1,5 millió forint összeghatárig, önerő biztosítása nélkül - áll a közleményben. A megvalósuló fejlesztések elősegítik a vállalkozások e-kereskedelembe való bekapcsolódását, az egyes folyamatok digitalizálását, az idegen nyelven elérhető weboldalak pedig lehetővé tehetik a cégek nemzetközi piacra lépését - tették hozzá. Szabados Richárd, a Nemzetgazdasági Minisztérium kis- és középvállalkozások fejlesztéséért és technológiáért felelős államtitkára a közlemény szerint a fejlesztési lehetőség kapcsán kiemelte: a program célkitűzése legalább 5000 hazai mikro- és kisvállalkozás támogatása.
"Bizakodóak vagyunk, hogy minél többen felismerik, hogy fejlődésük, versenyképességük záloga a digitalizáció, technológiai újítások alkalmazása" - írta. Az érintett vállalkozói kör aktív, a decemberi meghirdetés óta érdeklődését előregisztráció formájában eddig több mint 2500 vállalkozás jelezte. A program sikerére tekintettel 2025. február 10-től a szállítói pályázat is újra megnyitásra kerül, hogy a honlapot fejleszteni kívánó kisvállalkozók számára a szolgáltatók minél szélesebb palettája álljon rendelkezésre - közölte az NGM. Tájékoztatásuk szerint a program részletei, jelentkezés, illetve a választható szállítók listája a www.palyazat.neum.hu oldalon találhatók meg.
2025.01.31.
Rekordkamatot fizet a Babakötvény februárban
Kiemelkedő, 20,6 százalékos hozamot fizet a Babakötvény a február 1-jén esedékes kamatfizetéskor, és mintegy 32 milliárd forintot ír jóvá a gyermekek Start-számláján a Magyar Államkincstár - jelentette be a pénzügyi szervezet az MTI-nek pénteken megküldött közleményében.
A Babakötvény és a Kincstári Start-értékpapírszámla-konstrukció továbbra is az egyik legkedvezőbb, kockázatmentes befektetési lehetőség a gyermekekről való gondoskodáshoz a családok számára - fűzték hozzá. A gyermekeknek szánt legkedvezőbb megtakarítási forma Magyarországon ma a Babakötvény, amellyel 400 ezer gyermek rendelkezik. Az ebben az állampapírban lévő megtakarítások együttes összege meghaladta a 400 milliárd forintot - közölték. Emlékeztettek: születésekor minden magyar gyermek részére az állam 42 500 forint életkezdési támogatást biztosít, amit a kincstárban egy letéti számlán helyez el. Ott az összeg csak az infláció mértékével kamatozik, így mintegy 74 ezer forint gyűlik rajta össze 19 év múlva.
Ahhoz, hogy akár milliós nagyságrendű megtakarítást érjenek el gyermeküknek, Start-számlát kell nyitni, amire kizárólag a Kincstárnál van lehetőség akár online is, és amire átkerül az életkezdési támogatás összege. Ha valaki megnyitja a Start-számlát és nem fizet be rá, akkor máris 121 ezer forintra emelkedik a futamidő végére az állam által biztosított életkezdési támogatás, hiszen így már az adott Babakötvény-sorozatban kamatozik ez az összeg. A díjmentes Kincstári Start-számla a gyermek bármely életkorában megnyitható, arra bárki befizethet (szülő, nagyszülő, rokon, barát), és az ott összegyűjtött pénzt már felnőttként, 18 éves korától szabadon felhasználhatja. Számítások szerint 18 éven keresztül havi tízezer forint befizetésével, évi 3 százalék inflációval számolva kb. 4,3 millió forint takarítható meg a fiatalok életkezdéséhez.
A Start-számlán gyűjtött megtakarítás évente az inflációt 3 százalékkal meghaladó mértékben kamatozik, és a befizetések után évi legfeljebb 12 ezer forint állami támogatás is jár. A következő kamatperiódusban 6,7 százalékos kamatot fizet majd a Babakötvény, és az állami támogatással kiegészítve még mindig az egyik legmagasabb kockázatmentes hozamot ígérő befektetési lehetőség a gyermeket nevelő családok számára - ismertették.
A Start-számla néhány kattintással azonnal megnyitható online a www.magyarorszag.hu oldalon vagy személyesen a Kincstár bármely állampapír-forgalmazó ügyfélszolgálatán. A számla a WebKincstár és MobilKincstár alkalmazásokon keresztül online is könnyen kezelhető, nyomon követhető - hívta fel a figyelmet a Magyar Államkincstár.
2025.01.30.
Itt a fordulat, a magyar gazdaság 2025-ben nagyobb növekedési pályára vált
A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint 2024 utolsó negyedévében az előző év azonos időszakához képest a nyers adatok alapján 0,4 százalékkal nőtt a gazdaság. A megelőző negyedévhez viszonyítva, a szezonális és naptárhatással kiigazított adatok szerint 0,5 százalékkal bővült a GDP, tehát a magyar gazdaság kijött a technikai recesszióból - hangsúlyozta a legfrissebb adatokhoz fűzött kommentárjában Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter.
A tárca MTI-hez eljuttatott közleménye szerint a miniszter kiemelte: a tavalyi év egészét tekintve 0,6 százalékkal nőtt a GDP, ezzel hazánk az eddig megjelent adatok alapján az Európai Unió középmezőnyéhez tartozik. A miniszter véleménye szerint magyar gazdaság fordulóponthoz érkezett. A belgazdaság helyreállt, a középosztály erősödik, a családok bizalma pedig fokozatosan javul. A lakosság esetében egyértelműen láthatók a fordulat jelei: a foglalkoztatottak száma továbbra is rekordmagas, míg az inaktívak száma rekordalacsony. Közel 4,7 millióan dolgoznak, miközben 2010-hez képest az átlagbér több mint háromszorosára, a minimálbér pedig négyszeresére nőtt. Több mint egy éve folyamatosan, legutóbb közel 8 százalékkal nőttek a reálbérek, a családok pénze egyre többet ér, azaz többet tudnak vásárolni vagy éppen utazni. Ennek köszönhetően egy éve bővül a kiskereskedelmi forgalom, a hazai turizmus pedig 2024-ben újabb rekordévet zárt - sorolta a tárcavezető.
Kitért arra, hogy 2023 januárja óta fokozatosan élénkül a lakossági hitelpiac is, tavaly novemberben Magyarország lakossági hitelállomány-növekedése az EU élmezőnyébe tartozott. Éledezik a lakáspiac is, 2024-ben több mint harmadával emelkedett a lakástranzakciók száma, és az autópiac is növekedési pályára állt: tavaly 13 százalékkal bővült az újautó-eladások száma. Arra is felhívta a figyelmet, hogy a 21 intézkedésből álló új gazdaságpolitikai akcióterv lakosságot érintő programjai azonban csak most kezdik kifejteni hatásukat. Ezt tovább erősíti a Prémium Magyar Állampapír kamatok kifizetése is, melynek hatására tovább erősödik a családok helyzete. Kiemelte: a kormány 2600 milliárd forintot mozgósít a jövedelmek vásárlóerejének növelése és a megfizethető lakhatás biztosítása érdekében. Mint hozzáfűzte, a vállalatok esetében azonban még fordulatra van szükség, helyre kell állítani a hitelezést. Tartós fordulatot a vállalatoknál az hozhat, ha a külső kereslet helyreáll, így az export is újra dinamikusan növekszik. Ehhez az kell, hogy Németország, mint hazánk legfontosabb külkereskedelmi partnere, a választások után gyorsan kilábaljon elhúzódó politikai és gazdasági válságából és két éve tartó recessziójából. A kormány azonban addig sem áll meg - hangsúlyozta a miniszter.
A Demján Sándor Programon keresztül 1400 milliárd forintnyi forrással, többek között kedvezményes hitelekkel és egy 100 milliárd forintos tőkeprogrammal támogatja a hazai kkv-k méretugrását és termelékenységük növelését, amely a magyarországi ipar teljesítményének fellendítésén keresztül támogatja a gazdasági növekedést. Nagy Márton végezetül megállapította: a gazdaság idén negyedévről negyedévre egyre nagyobb ütemű növekedésre vált, 2025 második felében már 3 százalék feletti bővülést láthatunk.
2025.01.25.
12-ről 18 millió forintra emeljük az áfa alanyi mentesség határát, jelentette be Orbán Viktor miniszterelnök
Ez több mint 800 ezer vállalkozás számára jelent nagyobb adókedvezményt, további több tízezren kapnak adómentességet.
2025.01.21.
1700 milliárd forintnyi kamatot fizetnek ki a magyar lakosságnak az állampapírok után – jelentette be Orbán Viktor miniszterelnök a Facebook-oldalán.
A kamatkifizetések január 20-án elkezdődtek, és minden hónap végén folytatódnak - közölte a kormányfő.